Inwentaryzacja... Jak rzetelnie i sprawnie przeprowadzić ten proces?

 

Inwentaryzacja- Remanent

 

 

Inwentaryzacja= Remanent? Co to właściwie jest?

Inwentaryzacja – ogół czynności rachunkowych zmierzających do sporządzenia szczegółowego spisu z natury składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia na określony dzień. Inwentaryzacja polega na ustaleniu za pomocą spisu faktycznego stanu wszystkich rzeczowych i pieniężnych składników majątkowych, jak też wyjaśnienie różnic pomiędzy stanem stwierdzonym podczas inwentaryzacji (rzeczywistym) a stanem wynikającym z ewidencji księgowej.

Różnice te wynikają głównie z dwóch następujących powodów:

  1. zmiany naturalnych cech przedmiotów, których nie można ustalić na podstawie dowodów (ulatnianie się, wysychanie, niedokładny pomiar przyjęcia i wydania materiałów masowych, przeterminowanie zapasów, zmiany mody itp.);
  2. błędów i nadużyć popełnionych przez pracowników w ewidencji księgowej (omyłki liczbowe w dokumentacji i zapisach), pomyłki w przyjmowaniu i wydawaniu rzeczowych składników majątku, kradzieże i nadużycia.

Głównym, celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Najważniejszymi czynnościami związanymi z inwentaryzacją są:

  • uzgodnienia zapisów księgowych ze stanem rzeczywistym,
  • rozliczenia osób materialnie odpowiedzialnych za powierzony im majątek,
  • dokonania oceny przydatności gospodarczej składników majątku objętych spisem,
  • przeciwdziałania stwierdzonym w czasie spisu nieprawidłowościom w gospodarce składnikami majątku (nadmierna ilość, niechodliwość).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwentaryzacja dotyczy następujących czynności:

  • przeprowadzenia spisu z natury wszystkich składników majątkowych pozostających w dyspozycji jednostki gospodarczej,
  • wyceny wartości spisanych składników,
  • uzyskania od kontrahentów jednostki gospodarczej pisemnych informacji o stanie jej środków pieniężnych na rachunkach bankowych, o stanie zaciągniętych kredytów bankowych, należnościach i zobowiązaniach oraz stanie własnych składników majątku powierzonych kontrahentom,
  • porównania danych ewidencyjnych niektórych składników z odpowiednimi dokumentami, np. stanem posiadanych gruntów,
  • ustalenia i wyjaśnienia przyczyn ilościowych niedoborów i szkód,
  • postawienia i umotywowania wniosków o sposobie rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych,
  • wskazania sposobów usunięcia nieprawidłowości w gospodarce majątkiem jednostki.

Rodzaje inwentaryzacji można sklasyfikować następująco:

- spis z natury

- uzgadnianie sald z kontrahentami

- weryfikacja stanu ewidencyjnego.

Sposoby przeprowadzania inwentaryzacji.

Inwentaryzacja może być przeprowadzana ręcznie lub za pomocą narzędzi informatycznych, wspomaganych przez sprzęt elektroniczny. Identyfikacja poszczególnych elementów majątku metodą automatyczną wykorzystuje znakowanie i odczyt za pomocą kodów kreskowych oraz znaczników RFID. Dane zidentyfikowane przez czytniki i kolektory przetwarzane są przez oprogramowanie współpracujące z bazami danych. Narzędzia wspomagające automatyczną inwentaryzację:

  • oprogramowanie do zarządzania majątkiem,
  • drukarka etykiet,
  • czytniki kodów kreskowych,
  • kolektory danych,
  • kod kreskowy,
  • tagi RFID.

Rzetelne przeprowadzenie inwentaryzacji, obok realizacji wymogów określonych przez przepisy dotyczące księgowości, powinno dostarczyć właścicielowi firmy zestawu konkretnych informacji na temat materialnych zasobów firmy. Umożliwi to podejmowanie decyzji na bazie rzeczywistych danych. Konieczne jest przy tym wykorzystanie sprawdzonych metod i urządzeń, które ułatwią i przyspieszą sam proces inwentaryzacji, która nie musi być operacją długotrwałą, nudną i stresującą. Stosując się do poniższych porad mogą Państwo przeprowadzić inwentaryzację szybko i sprawnie, a uzyskane dane bezproblemowo zsynchronizować z informacjami w systemie informatycznym używanym do zarządzania Państwa firmą.

  • Postaw na doświadczenie.
    HANT działa na rynku od ponad 20 lat. Wiedza i doświadczenie zdobyte przez tak długi okres czasu pozwala na obsłużenie Klientów na bardzo wyskim poziomie. Zaufaj nam, bo inwentura wcale nie musi być przykrym obowiązkiem.
     
  • Jak możemy Ci pomóc przy inwentaryzacji?
    Od początku naszej działaności zajmujemy się nie tylko sprzedażą różnych urządzeń, ale także wraz z naszymi Klientami przygotowujemy rozwiązania, które ułatwiają oraz przyspieszają pracę. Do każdego typu działalności mamy rozwiązania oparte na kolektorach dancyh oraz odpowiednim oprogramowaniu.
     
  • Co jeśli mam tylko kasę fiskalną, która nie jest połączona z komputerem?
    Grudzień, to odpowiedni moment, aby wprowadzić oprogramowanie handlowe, które kontroluje stany magazynowe, przedstawia raporty sprzedaży poszczególnych towarów oraz grup towarowych, a także ułatwia proces zmian cen, dodawania nowych towarów do oferty, a także wylicza marże i podpowiada czym najbardziej opłaca sie handlować. Pozwoli na podłaczenei do systemu takich urządzeń jak czytniki kodów kreskowych, wagi czy też kolektory dancyh, które są bardzo pomocne podczas przeprowadzania inwentaryzacji.
     
  • Mam już oprogramowanie handlowe, chcę mieć kolektor danych.
    Wiele z programów handlowych współpracuje z urządzeniami zewnętrznymi takimi jak kolektory danych. Często wystacrz zakup kolektora z odpowiednim oprogramowaniem, czasem wymaga też instalacji programu pośredniczącego pomiędzy kolektorem, a programem handlowym. Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy rozwiązanie uszyte na miarę Twoich potrzeb.
     
  • Jakie koszty wiążą się z wdrożeniem kolektorów danych?
    Szczegółowa kalkulacja może zostać przygotowana na podstawie dancyh uzyskanych od klienta: nazwa systemu, który w danym momencie pracuje w firmie. W ofercie mamy również używane kolektory danych, a także używane czytniki kodów, używane komputery. Wszystkie urządzenia z roczną gwarancją. Nowe technologie w HANT wcale nie muszą być drogie.

Zadzwoń 61 8118059 lub napisz biuro@hant.pl,

i dołącz do ponad 4000 zadowolonych klientów HANT

 

« Strona główna


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl