Dokumenty ze znacznikami optycznymi i zasady ich odczytu przy pomocy skanerów OMR.

Czytnik danych OMR ACP-2200

Szybkość obsługi Klienta/ Pacjenta/ Pasażera jest obecnie priorytetem dla większości instytucji, które realizują jakiekolwiek usługi. Nikt już dzisiaj  nie lubi stać w długich kolejkach. W większości przypadków rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń, które zautomatyzują proces obsługi. W aplikacjach, które wymagają identyfikacji obsługiwanej osoby możliwe jest wykorzystanie  techniki maszynowego odczytu dokumentów. Aby dokument mógł być odczytany maszynowo przy użyciu odpowiedniego skanera, musi spełniać określone wymogi. Ważną grupą dokumentów odczytywanych maszynowo są ankiety, formularze i blankiety posiadające pola wyboru zaznaczane ręcznie przez użytkowników. Dokumenty te mogą być odczytywane przy użyciu specjalnych czytników wykorzystujących technikę OMR

Odczyt znaczników optycznych (OMR) to metoda wprowadzania danych do komputera. Czytniki optyczne wykorzystujące tą technikę odczytują znaki naniesione ołówkiem lub długopisem w predefiniowanych pozycjach na formularzach papierowych, jako odpowiedzi na pytania lub wybierane z listy podpowiedzi. System wprowadzania danych odczytuje i przetwarza informacje na temat obecności lub braku obecności znaczników w danym polu, a następnie zapisuje je w pliku danych.
Technologia OMR jest używana najczęściej w sytuacji, gdyi dane mają być zbierane z wielu źródeł jednocześnie przy założeniu, że duża ilość danych musi być zebrana i przetwarzana w krótkim okresie czasu, zaś informacje  wynikają głównie z wybór kategorii lub "pola wyboru", jako odpowiedzi na pytania z możliwymi wieloma prawidłowymi wariantami.
Najczęstszymi obszarami zastosowań technologii odczytu OMR są:
  • przyjmowanie zakładów wzajemnych (totalizatory, zakłady bukmacherskie)
  • edukacja – testy, anikiety oceny zajęć i wykładowców
  • ośrodki badań społecznych – badania ankietowe
  • laboratoria medyczne– karty zleceń badań laboratoryjnych
  • wszelkiego rodzaju masowe działania raportowe, gdzie zbieranie informacji łączy się z wariantowym wyborem opisującym np. oceniany produkt czy zdarzenie.
Na czym polega odczyt OMR?

Optical Mark Recognition OMR) to zbieranie danych o wysokiej prędkości za pomocą czujnika światła do wykrywania śladów na papierze formularzy badań i testów. Skaner OMR jest wyposażony w głowicę zawierającą 48 czujników, które oświetlają formularz papierowy. Znaczniki optyczne naniesione na formularzu są wykrywane, ponieważ odbijają mniej światła niż nieoznakowany obszar papieru. Technologia ta jest bardzo szybka i w dokładny sposób przetwarza znaczniki na papierze w dane cyfrowe. Skanery OMR mogą przetwarzać od 1500 do 10.000 arkuszy na godzinę. Skaner może być skonfigurowany do odczytu po jednej stronie arkusza w ciągu jednego przejścia przez urządzenie, lub też obu stron jednocześnie (w jednym przejściu przez urządzenie).

 

Co to jest formularz OMR?

Formularz OMR jest tworzony przy projektowaniu badań lub testów z uwzględnieniem specyficznych parametrów, które zapewniają wyrównanie oznaczeń pozycjonującyh formularz względem z czujników skanera OMR. Układ siatki zawierającej 48 kolumn, które zwykle pokrywają całą szerokości strony oraz 53 do 80 rzędów od góry do dołu strony, jest najczęsciej szablonem do projektowania formularzy OMR. Wszystkie formularze OMR mają oznaczenia pozycjonowania i ruchu względem czujników skanera. Oznaczenia te są umieszczane po jednej stronie formularza. Pierwsze oznaczenie pozycjonujące przechodzi pod pierwszym czujnikiem odczytu kolumn skanera i wskazuje lokalizację wierszy z polami do odczytu na formularzu.  Do projektowania formularzy używa się z reguły specjlanego oprogramowania.  To specjalne oprogramowanie automatycznie umieszcza znaczniki pozycjonujące i pola odczytu na formularzu we właściwym położeniu.


Przykład formularza ankietowego opartego OMR:


Formularz ankiety ze znacznikami optycznymi OMR

Jak działają skanery OMR?

Skanery OMR wykorzystują specjalne oprogramowanie do skanowania, takie jak: Remark Classic OMR lub ScanTools. Przy wykorzystaniu tego oprogramowania tworzony jest szablon bazujący na układzie współrzędnych X i Y, gdzie określone są współrzędne odczytywanych pól i przypisane do nich wartości.  Gdy skanowanie szablonu jest zakończone, formularze są umieszczane w podajniku skanera. Mechanizm podający wciąga formularze pojedynczo. Przy przesuwaniu formularza pod głowicą odczytującą skaner informuje oprogramowanie, które pola formularza zostały wypełnione przez respondenta. Gdy formularz OMR przechodzi przez skaner, światła głowicy identyfikują pola wypełnione, a związane z nimi wartości jest przypisywane do wyników dla każdego analizowanego pola formularza w formie pliku z wynikami skanowania. Dane te mogą być eksportowane do dowolnego formatu danych (Excel, Access i in.). Akusz formularza spada do kosz odbierającego, a kolejny formularz jest podawany przez podajnik

Główne zalety technologii OMR przedstawiają się następująco:
  • Szybkość skanowania OMR: Skaner OMR może utrzymać przepustowość 2000 do 10000 form na godzinę. Operacja skanowania OMR może być kontrolowana i przetwarzana przez pojedynczą  stację roboczą PC, która może obsłużyć dowolną ilość danych generowaną przez skaner OMR. Zwiększenie przepustowości jest zależne od przepustowości skanera;
  • Dokładność skanowania OMR: Dokładność odczytu jest nieporównywalnie wyższa, niż w przypadku odczytywania formularzy przez człowieka i wprowadzaniu przez niego danych do systemu.
  • Opłacalność skanowania OMR: Dzięki technologii OMR mogą osiągnąć wysoki poziom realizacji zadań administracyjnych szybko i dokładnie z jednej, centralnej lokalizacji, przy minimalnych nakładach środków na wdrożenie początkowe systemu, ale też przy niewielkich kosztach bieżących.
  • Łatwość wdrożenia  systemu skanowania OMR: W porównaniu do wielu rozwiązań informatycznych, skanowanie OMR nie wymaga specjalistycznego wdrożenia i nie potrzebuje zbyt intensywnego wsparcia technicznego w trakcie jego używaniapotrzeba OMR skanerów do ciągłego wsparcia technicznego jest minimalne. Dostępne obecnie na rynku skanery OMR rozwiązują większość problemów, zaś w przypadku wątpliwości związanych z odczytem, formularz źródłowy jest zawsze dostępny i możliwe jest potwierdzenie wyników.


    Nie wiesz jak dobrać optymalny czytnik dla realizowanego projektu lub dla Twojej placówki?

    Potrzebujesz dodatkowych informacji?

    Napisz: biuro@hant.pl

    Zadzwoń: +48 61 8118059, +48 61 8118058

    Czytniki OMR firmy CDC w ofercie HANT



     

     

     


  • P.U.H. HANT
    ul. Brzoskwiniowa 30
    62-095 Murowana Goślina

    tel. 61/811 80 58
    61/811 80 59
    61/812 29 54
    fax. 61/811 80 55
    mail:biuro@hant.pl