Dodatkowe urządzenie do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej... czyli

Jak dobrać optymalny tuner DVB-T.

Co to jest tuner DVB-T, dekoder STB?

Tuner DVB-T  to także dekoder STB, czyli inaczej Set-top box. Ogólnie urządzenia odbiorcze nazywane są tunerami. Dekoder to urządzenie do dekodowania, niekoniecznie odbierające sygnał radiowy lub telewizyjny.
Określenie "dekoder STB", zostało wprowadzone w spotach telewizyjnych promujących naziemną telewizję cyfrową - nie jest to zbyt trafna nazwa, gdyż nawet po rozwinięciu skrótu STB do nazwy: Set-top box - niewiele to mówi przeciętnemu odbiorcy telewizji.

Jak wybrać tuner DVB-T?

Sprawdź wejście audio-video w  Twoim telewizorze.

Różne generacje odbiorników telwizyjnych zostały wyposażone w różne rozwiązania służące przesyłaniu obrazu i dźwięku. Oglądając tylną ściankę obudowy naszego telewizora możemy określić, jakim złączem sygnał dociera do naszego odbiornika z urządzeń zewnętrznych. Poniżej opisano najczęściej obecnie spotykane rozwiązania.

Możliwe wejścia:

Złącze HDMI
HDMI to złącze cyfrowe, a więc sygnał jest
najwyższej jakości. Obsługuje obraz wysokiej rozdzielczości HD, oraz cyfrowy dźwięk.
Każdy z poniższych tunerów posiada takie złącze.

Złącze SCART

SCART (euro złącze) jest złączem analogowym.
Przez to złącze przesyłany jest obraz i dźwięk
w formie analogowej.
Każdy z poniższych tunerów posiada takie złącze.
Złącze AV analog

RCA Chinch złącze składa się z jednego gniazda obrazu i złącz dźwięku - dwóch w przypadku stereo, jednego w przypadku mono.
Złącze component video

Component video złącze analogowego sygnału video. Umożliwia jednak przenoszenie obrazu wysokiej rozdzielczości HD w formie analogowej.


Aby odbierać telewizję w cyfrowej jakości wystarczy podłączyć tuner do telewizora przez jednoz wybranych gniazd.

Jeżeli  telewizor jest wyposażony tylko w wejście typu chinch można również kupić tuner z wyjściem SCART i zastosować odpowiedni kabel - stereo lub mono.


W sytuacji, gdy telewizor nie posiada żadnego wejścia audio-video można zastosować modulator, który zamieni sygnał audio-video tunera, na sygnał PAL.
Połaczenia należy wówczas dokonać  przewodem AV lub SCART tuner do modulatora, a modulator przewodem antenowym do telewizora.

Tuner SD czy HD
Na rynku dostępne są zarówno tunery SD, jak i HD. Przy użyciu tunera HD (wysoka rozdzielczość) można już oglądać programy o wysokiej rozdzielczości np. TVP 1 HD i TVP 2 HD.
Kanały te są nadawane również w rozdzielczości SD (standardowej), jednak docelowo może być nadawany tylko format HD.
Posiadając tuner SD nie odbierzesz kanałów HD.
Jeżeli  telewizor nie zapewnia nam odbioru w rozdzielczości  HD, tuner "przeskaluje" obraz do rozdzielczości odpowiadającej używanemu telewizorowi.

 

Terminy włączania nadajników naziemnej telewizji cyfrowej są różne dla różnych regionów Polski. Dokładny harmonogram jest dostępny tutaj.

Porady związane z wprowadzeniem w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej są dostępne w katalogu PORADY.

 

 

« Tunery naziemnej telewizji cyfrowej

 

 


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl