Loading
  You need flash.

 

Kasy on-line

Coraz częściej słyszymy o kasach on-line, o nowych przepisach z nimi związanych, o terminach instalacji. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawae pytania przez naszych Klientów. Wszystkie informację na podstawie aktualnego projektu Ustawy (wrzesień 2018)

1. Czym się różnią kasy on-line od "zwykłych" kas fiskalnych

W chwili obecnej na rynku funkcjonują kasy z tzw. papierową kopią paragonu oraz nieco nowsze kasy z kopią elektroniczną. Te drugie kopię wydruków dla Urzędu Skarbowego przechowują na karcie pamięci, co pozwala m .in. na spore oszczędności papieru, a także umożliwia bardzo łatwe szukanie danych wydrukowanych wczesniej i zapisanych na karcie pamięci.

Kasy on-line, to kasy przypominające wyglądem i sposobem obsługi kasy dotychczas instalowane. Różnice są wewnątrz kasy. Najważniejszą cechą jest wysyłanie za pomocą kasy danych o wystawionych paragoach bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów, a dokładniej do Centralnego Repozytorium Kas, czyli zaawansowanego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasa będzie takie dane wysyłała po każdej zakończonej transakcji. Wiąże się to z oniecznością podłączenia kasy do sieci internet jednym ze sposobów: Internet kablowy, sieć WiFi lub GPRS (sieć komórkowa). W przypadku braku zasięgu, kasa będzie dane przechowywała w swej pamięci, po czym jak tylko znajdzie się w zasięgu sieci dane te zostaną wysłane.

 

2. Kto musi zainstalować kasę on-line i kiedy?

Kasy on-line będą wprowadzane etapami, a termin instalacji będzie uzalezniony od branży w jakiej przedsiębiorca działa.

 • Etap I (prawdopodobnie od 1 styczenia 2019):
  naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz wymiany opon, kół dla pojazdów silnikowych, motorowerów oraz dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, ON, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych

 • Etap II (prawdopodobnie od 1 lipca 2019):
  związanych z wyżywieniem, wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania

 • Etap III (prawdopodobnie od 1 stycznia 2020):
  fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu)

 • Pozostali podatnicy, wyżej nie wymienieni mogą używać dotychczasowych kas (zarówno z elektroniczną kopią paragonu jak i papierową) do momentu zapełnienia modułu fiskalnego.
  Jeżeli kolejna kasa będzie kupiona:
  - do końca roku 2018: podatnik ma możlwiość wyboru pomiędzy kasą z kopią papierową i kopią elektroniczną
  - od 1 stycznia do 31 grudnia 2022r.: możliwość instalacji kasy z elektroniczną kiopią paragonu lub kasy on-line
  - od 1 stycznia 2023r. -  będą dostępne wyłącznie kasy on-line

3. Mam kasę z kopią papierową, w której moduł zapełni się w połowie 2019r. Czy mogę zakupić taką samą kasę?

W roku 2019 nie będzie możlwiości zakupu kasy z papierową kopia paragonu, ponieważ produkcja i możliwość ich sprzedaży kończy się 31.12.2018r.

Jeśli dany podatnik nie występuje w żadnej z branż wymienionych w punkcie 2, to w roku 2019 będzie mógł zakupić kasę z kopią elektroniczną lub kasę on-line.

4. Jestem fryzjerem i mam nową kasę. Czy w styczniu 2020 będą musiał kupić kolejną kasę, tym razem on-line?

Tak, od stycznia 2020r wszyscy fryzjerzy (oraz zakłady kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej) będą musieli ewidencjonować sprzedaż wyłącznie za pomocą kas on-line. Wymiana kasy będzie obowiązkowa. Podatnicy zmuszeni do wymiany kasy otrzymają 700zł zwrotu z US podobnie jak przy zakupie pierwszej kasy. Stara, dotychczas stosowana kasa będzie musiała zostać zlikwidowana. Likwidacja polega na zgłoszeniu do US faktu zaprzestania korzystania z kasy, a następnie odczytaniu modułu fiskalnego przez serwisanta.

5. W roku 2019 zamierzam otworzyć sklep spożywczy, będę mógł stosować kasę z elektroniczną kopią paragonu. Czy otrzymam zwrot 700zł?

Do 31.12.2022r Właściciele sklepów spożywczych (i innych przedsiębiorstw z branż nie wymienionych w pkt. 2) będą mieli wybór pomiędzy kasą z elektroniczną kopią paragonu a kasą on-line. Wg aktualnego projektu ustawy, zwrot 700zł (w projekcie ustawy umożliwiono Ministrowi Finansów podwyższenie wysokości tego limitu.) na kasy standardowe czyli z papierową i elektroniczną kopią paragonu przysługuje tylko do końca roku 2018. Po wejściu w życie nowych przepisów zwrot będzie można uzyskać tylko do kas on-line. Dlatego proponujemy wszystkim nowym podatnikom od roku 2019 zakup kas on-line. Zwrot na kasy on-line będzie przysługiwał wszystkim nowym firmom oraz zakładom, które zostały zobowiązane do zmiany kasy dotychczasowej na aksę on-line (nawet jeśli już zwrot dany przedsiębiorca otrzymał na wczesniejszą kasę.

6. Czy w kasach on-line trzeba wykonywać przeglądy?

Tak, w kasach on-line również będą obowiązkowe przeglądy. Dodatkowo taka informacja o przeglądzie będzie również automatycznie wysyłana do Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu będzie można bardzo łatwo odnotować brak przeglądów u podatników. Brak przeglądu będzie skutkował mandatem w wysokości 300zł.


Zadzwoń lub napisz, zapytaj o aktualny stan prawny dotyczący kas on-line

Masz dodatkowe pytania?

Napisz: biuro@hant.pl   

Zadzwoń: 61 8122954, 61 8118058

 

« Strona główna


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl