Dekodery DVB-T2 HEVC

Telewizja DVB-T2 - przyjdź po dekoder

Zapytaj o cenę i dostępność

Charakterystyka ogólna:

Technologia DVB-T2. Co przynosi zmiana technologii nadawania sygnału telewizyjnego?

Nowy standard, który wszedł w życie 28 marca 2022 roku, na terenie województwa lubuskiego i wiąże się z poprawą jakości dźwięku oraz obrazu.

Zmiana ma na celu również uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

Sposób wdrożenia nowego standardu w Polsce.

Podstawą zmian systemu nadawania sygnału telewizji naziemnej na nowy standard DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H) jest Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z dn. 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii Europejskiej (zwana Decyzją o zmianie przeznaczenia), na mocy której państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do odostępnienia pasma 700 MHz (zakres 694-790 MHz) na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r., lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

W decyzji tej wprowadzono wyjątek dotyczący obszarów, na których nie udało się zakończyć koordynacji transgranicznej z krajami znajdującymi się poza Unią Europejską. Na podstawie tej decyzji Ministerstwo Cyfryzacji, przy współpracy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, opracowało w 2018 r. (aktualizacja 2019 r.) Krajowy Plan Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce.

Harmonogram

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana nastąpi w 2022 r., w czterech etapach na następujących obszarach:

Etap I - 28 marca – południowo-zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, dolnośląskie)
Etap II - 25 kwietnia – północno-zachodnia część kraju (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie)
Etap III – 23 maja – południowo-wschodnia część kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie)
Etap IV – 27 czerwca – północno-wschodnia część kraju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie)
Zmianą zgodnie z powyższym harmonogramem zostaną objęte multipleksy MUX 1, 2, 4.

Jak to działa? Co warto wiedzieć?

Multipleks - paczki z programami telewizyjnymi
Programy telewizyjne przesyłane są w „paczkach” zwanych multipleksami. Multipleks (MUX) zajmuje przestrzeń jednej grupy częstotliwości zwanej kanałem telewizyjnym. W przeszłości, w ramach jednego kanału telewizyjnego mógł być transmitowany tylko jeden analogowy program telewizyjny. Z nadejściem ery telewizji cyfrowej w ramach tego samego kanału telewizyjnego przesyłany jest jednocześnie pakiet kilku programów telewizyjnych oraz pakiet usług dodatkowych takich jak ścieżki dźwiękowe, telegazeta, audiodeskrypcja dla osób niedowidzących, podpisy dla osób niedosłyszących elektroniczny przewodnik po programach, napisy ekranowe, automatyczne wyszukiwanie programów, ustawianie godziny włączenia i wyłączenia programu i wiele innych.

Obecnie w Polsce dostępne są programy telewizyjne zawarte w 5 multipleksach o numerach 1, 2, 3, 4 i 8, przy czym programy w multipleksie 4 są kodowane i dostępne za dodatkową opłatą po wyposażeniu odbiorników w odpowiedni dekoder zakupiony w autoryzowanym punkcie sprzedaży.

Multipleks 1 to TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV.
Multipleks 2 to Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.
Multipleks 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.
Multipleks 4: Płatna oferta kanałów TV.
Multipleks 8: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Przejściem na system DVB-T2 obecnie objęte są trzy z tych ogólnopolskich mulipleksów (1, 2, 4), które nadawane są w paśmie UHF (zakres 470 – 790 MHz). Na razie nieokreślony jest termin dostosowania do standardu DVB-T2 transmisji programów nadawanych w MUX 8 w paśmie VHF (zakres 174 – 230 MHz).

Grafika przedstawia różnicę w zajętości używanych częstotliwości pomiędzy standardem DVB-T a DVB-T2. DVB-T używa częstotliwości w zakresie 470 MHz do 790 MHz, a DVB-T2 w zakresie od 470 MHz do 694 MHz.

 

Jak dostosować swój odbiornik telewizyjny do odbioru sygnału TV w nowym standardzie cyfrowym?

Jeśli obecnie używany telewizor nie posiada wbudowanego dekodera DVB-T2 HEVC, to należy podłączyć dekoder zewnętrzny. Dekoder można zakupić:

- w siedzibie firmy HANT w Murowanej Goślinie, ul. Brzoskwiniowa 30 lub

- za pośrednictwem sklepu internetowego pod adresem: www.sklep.hant.pl

BONY = Dopłaty na zakup dekodera DVB-T2 lub telewizora z wbudowanym dekoderem DVB-T2.

Zakup dekodera DVB-T2 w firmie HANT może być dofinanasowany bonem o wartości do 100 zł uzyskanym za pośrednictwem rządowej strony internetowej lub otrzymanym w najbliższej placówce Poczty Polskiej.

Kupując w firmie HANT telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2 można uzyskać dofinansowanie w kwocie 250 zł przy wykorzystaniu bonu uzyskanego na rządowej stronie internetowej  lub w placówce Poczty Polskiej.

Typ dekodera

Cena jednostkowa brutto
Dekodery DVB-T2/ HEVC
Tuner DVB-T2/ H.265 HEVC Kruger & Matz - produkt dostarczany na zamówienie = ograniczona dostępność 120 zł
Tuner DVB-T2/C HEVC H.265 Cabletech - produkt dostarczany na zamówienie = ograniczona dostępność 120 zł
Tuner DVB-T2/C HEVC H.265 Cabletech z LAN - produkt dostarczany na zamówienie = ograniczona dostępność 120 zł
Tuner DVB-T2/HEVC NEW DIGITAL T2 265 HD 120 zł

 

Oferta dekoderów na stronie: www.sklep.hant.pl

 

Dekodery DVB-T2 - 120zł brutto

Dekoder firmy Kruger&Matz - https://sklep.hant.pl/produkt/tuner-dvb-t2-h-265-hevc-krugermatz -UWAGA: produkt dostarczany na zamówienie = ograniczona dostępność.

Dekoder firmy Cabletech - https://sklep.hant.pl/produkt/tuner-dvb-t2-c-hevc-h-265-cabletech -UWAGA: produkt dostarczany na zamówienie = ograniczona dostępność.

 

Nie wiesz jaki model dekodera wybrać? Masz dodatkowe pytania?

Napisz: biuro@hant.pl

Zadzwoń: 61 8118058, 61 8118059, 61 8122954

 

« Drukarki fiskalne w ofercie Hant


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl