Drukarki kart Datacard Group

 

W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie ludzi i firm bez kart plastikowych. Są one obecne wszędzie, używane są przy płatnościach elektronicznych, systemach lojalnościowych, systemach kontroli i autoryzacji dostępu. Karty plastikowe są zadrukowywane urządzeniami przypominającymi typowe komputerowe drukarki do papieru. Obsługa drukarek do kart jest równie prosta jak obsługa drukarek do papieru. Drukarka do kart podłączana jest do komputera za pomocą kabla USB lub Ethernet (rzadziej Centronics). Po zainstalowaniu drukarka jest "widziana" przez komputer tak samo jak drukarki do papieru. Wydruki można wykonywać ze wszystkich programów zainstalowanych w systemie wyposażonych w polecenie "drukuj". Najwygodniejsze jest korzystanie z programów graficznych (np. CorelDraw) lub specjalizowanych programów do wydruku kart plastikowych (np. SemiCard2). Stosowanie programów specjalizowanych ułatwia wykonywanie wydruków seryjnych np. wydruk identyfikatorów dla pracowników gdy zdjęcie pracownika jest "kojarzone" z imieniem i nazwiskiem pobieranym z bazy danych (np. arkusz Excela).

Istnieją dwie podstawowe metody wykonywania nadruków: druku bezpośredniego i retransferowa.

W metodzie druku bezpośredniego, barwnik ze specjalnej folii eksploatacyjnej jest przenoszony bezpośrednio na kartę. Drukarki wykonują nadruki kolorowe w pełnej palecie barw tj. 16,7 miliona kolorów (termosublimacja) lub monochromatyczne w kolorach czarnym, niebieskim, czerwonym, zielonym, białym, złotym lub srebrnym (termotransfer). Metoda druku bezpośredniego jest wykorzystywana w drukarkach Zebra, Evolis, Datacard Group i in.

W przypadku druku bezpośredniego głowica drukująca drukarki zostaje dociśnięta do karty poprzez folię z barwnikiem (folia znajduje się pomiędzy głowicą a kartą). Głowica rozgrzewając się "wtapia" barwnik z foli w plastik karty. W przypadku druku kolorowego na jedną wydrukowaną kartę zużywany jest zawsze taki sam odcinek foli z czterema panelami kolorów podstawowych żółtym, magenta, cyjanem i czarnym. Dodatkowo na foli znajduje się piąty przeźroczysty panel tzw. warstwa "overlay". Cała powierzchnia karty jest pokrywana przeźroczystą warstwą zabezpieczającą. Warstwa "overlay" chroni nadruk m.in. przed promieniowaniem UV.

Warto wskazać na różnice pomiędzy obydwoma technologiami druku bezpośredniego:

Druk termotransferowy polega na uzyskiwaniu obrazu na karcie plastikowej poprzez podgrzewanie pigmentu zawartego w taśmie termotransferowej (odpowiednik taśmy barwiącej). Taśma termotransferowa przesuwa się nad powierzchnią karty a rozgrzana głowica drukarki uwalnia substancję barwiącą z taśmy i dzięki dociskowi przenosi ją na powierzchnię karty. Za pomocą tej techniki można dokonywać druku na różnych rodzajach podłoży. Druk termotransferowy cechuje wysoka trwałość. Używając wymiennych jednokolorowych taśm barwiących stosowanych w metodzie termotransferowej można uzyskać grafikę cechującą się rozdzielczością 200 do 300 dpi.

Druk termosublimacyjny to metoda zbliżona do techniki druku termotransferowego, która polega na sublimacji stałych warstw farby z folii za pomocą wysokiej temperatury (przechodzenie pod wpływem ciepła ze stanu stałego w gazowy) i przenoszone na kartę plastikową. Farba w stanie gazowym wnika następnie w powierzchnię podłoża karty i wywołuje reakcję chemiczną. Dzięki możliwości zmian temperatury głowicy drukującej można sterować ilością przenoszonej farby. Prezentacje obrazu wyglądają raczej jak zdjęcia a nie obraz drukowany. Ze względu na fakt, że podczas drukowania niezależnie od rzeczywistego krycia powierzchni zużywane są zawsze cztery pełnoformatowe wycinki folii barwiącej koszty materiałowe są dość wysokie. Maszyna termosublimacyjna drukuje z rozdzielczością 300 dpi i liniaturą 75-140 lpi., w pełnej palecie barw 16,7 mln kolorów a cały nadruk jest dodatkowo pokryty warstwą ochronną, zabezpieczającą przed ścieraniem. Z powodu niższej rozdzielczości i liniatury oraz braku możliwości użycia dodatkowych kolorów z palety PANTONE druk termosublimacyjny nie pozwala na uzyskanie takiej jakości jak w metodzie offsetowej. Metoda ta idealnie nadaje się do druku identyfikatorów ze zdjęciem.

Łatwość przygotowania projektu oraz prosta technologia produkcji sprawia, że karty wydrukowane metodą termotransferu mają zastosowanie w przypadku identyfikatorów, kart–kluczy oraz kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy.

Jeżeli drukujemy karty z paskiem magnetycznym lub elektronicznym układem stykowym, warstwa "overlay" nie jest oczywiście nanoszona na pasek magnetyczny i styk elektroniczny (do wyboru w sterowniku drukarki). W przypadku druku monochromatycznego folia jest jednobarwna, a na wydruk zużywana jest tylko taka ilość folii jak szeroki jest nadruk.

Odmienna zasada druku stosowana jest w drukarkach retransferowych.  Nadruk jest wykonywany na specjalnym filmie, który jest następnie zespajany z kartą. Opis technologii retransferowej druku kart plastikowych, stosowanych w drukarkach firmy Zebra zamieszczono w katalogu PORADY.

Obydwie metody maja swoje wady i zalety. Nadruk retransferowy cechuje bardzo wysoka jakość i odporność na ścieranie (barwnik znajduje się pomiędzy warstwą filmu a kartą). Co więcej, nadruk może być wykonywany na kartach, których powierzchnia nie jest fabrycznie czysta (barwnik jest nanoszony na film, a nie na kartę). Wadą technologii retransferowej jest możliwość rozwarstwienia filmu i karty, czyli mówiąc inaczej zerwania warstwy zadrukowanej. Nadruk bezpośredni wymaga czystej powierzchni kart lecz nie ma ryzyka oderwania warstwy zadrukowanej.

Niezależnie od metody druku jaką stosuje producent drukarek, każda z drukowanych kart może być inna, co sprawia, że drukarki do kart idealnie nadają się do przygotowywania identyfikatorów ze zdjęciem lub personalizowania kart zadrukowanych wcześniej metodą offsetową (np. dodrukowywanie zdjęć i danych osobowych). Nadruk wykonywany jest powierzchniowo i może być zabezpieczony przezroczystą warstwą chroniącą przed ścieraniem lub warstwą holograficzną. Wybrane miejsca na karcie mogą zostać pokryte tzw. "folią zdrapką". Nie ma ograniczeń minimalnej wielkości nakładu - ekonomicznie uzasadniony jest wydruk nawet pojedynczej karty.

Drukarki mogą być wyposażone w koder elektronicznego układu stykowego (chipa), koder elektronicznego układu zbliżeniowego lub koder paska magnetycznego. W trakcie jednego przebiegu karty przez drukarkę wyposażoną w koder możliwe jest wykonanie nadruku (tzw. "personalizacja graficzna") oraz zapisanie danych na pasku magnetycznym i/lub w układzie elektronicznym (tzw. "personalizacja magnetyczna" lub "elektroniczna"). Minimalizuje to możliwość wystąpienia typowych błędów, tj. rozbieżności pomiędzy informacjami nadrukowanymi a zapisanymi elektronicznie lub magnetycznie. Niektóre modele drukarek mogą być wyposażone we wszystkie trzy rodzaje koderów równocześnie. Drukarka wyposażona w koder (kodery) znacznie skraca czas personalizacji kart.

Drukarki druku bezpośredniego (termosublimacyjne).

Typ drukarki Cena jednostkowa netto
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SD 360 telefon
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SD 460 telefon
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SD 160 wycofana
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SD 260 / DatacardGroup SD 260 Pink wycofana/ wycofana
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SP 25 wycofana
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SP 75 wycofana

 

 

Drukarki retransferowe.

Typ drukarki Cena jednostkowa netto
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup CR 805 telefon
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SR 200 wycofana
Drukarka kart plastikowych DatacardGroup SR 300 wycofana

 

 

Wszystkie podane ceny są wartościami netto. Należy do nich doliczyć podatek VAT w wysokości 23%

Ceny podane w walucie obcej są rozliczane po kursie PIENIĄDZE- SPRZEDAŻ wg tabeli banku PKO BP z dnia wystawienia faktury.

 

Nie wiesz jaka drukarka kart będzie optymalna dla Twojej firmy? Skorzystaj z opisu technologii druku retransferowego w katalogu  Porady

Masz dodatkowe pytania?

Napisz: biuro@hant.pl

Zadzwoń: 61 8118058, 61 8118059

 

« Drukarki kart w ofercie HANT


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl