Monitor LCD

Monitory LCD dla wymagających

Zapytaj o cenę i dostępność

Monitor LCD - co to jest?

Monitory są obecnie niezbęnym elementem każdego zestawu komputerowego, występują praktycznie w każdym domu, biurze, instytucji. Najważniejszą ich funkcją jest przekazywanie informacji Użytkownikowi poprzez pokazanie obrazu.

Monitor LCD jest inaczej wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (z ang. liquid-crystal display). Funkcjonuje wykorzystując zmiany polaryzacji światła w efekcie zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu, wywołanego działaniem pola elektrycznego. Monitory LCD wymyślono w XX wieku. Pierwszy wyświetlacz ciekłokrystaliczny pokazała firma RCA w 1964 roku. W zależności od sposobu działania rozróżnia się wyświetlacze LCD:

  • transmisyjne – oświetlane z jednej strony; powstające na nich obrazy ogląda się od drugiej strony;
  • odbiciowe (reflektywne) – posiadają na dnie lustro, które odbija dochodzące do powierzchni wyświetlacza światło;
  • administracyjne (trans-reflektywne) – są kombinację obu powyższych sposobów działania.

Jaki monitor LCD wybrać – rozdzielczość i przekątna

W ofercie HANT jest dostępnych wiele monitorów o parametrach dopasowanych do potrzeb wszystkich, nawet najbardziej wymagających Użytkowników.

Podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupów, jest rozdzielczość. Jej miara zależy od sposobu wykorzystania monitora. W przypadku pracy biurowej optymalna będzie Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Większa rozdzielczość będzie potrzebna przy pracy z zaawansowanymi plikami multimedialnymi.

Istotną cechą użytkową jest rozmiar monitora.

Do pracy biurowej najczęściej wybiera się te o przekątnej 22–24 cali. Praca z grafiką i multimediam wymusza zastosowanie większego ekranu. W sprzedaży dostępne są m.in. monitory LCD 27 cali, monitory LCD 32 cale, a nawet ponad 40-calowe.  Rozmiar monitora nieodłącznie związany jest z proporcjami ekranu – stosunek szerokości do wysokości matrycy. Obecnie w warunkach biurowych najczęściej stosowane są monitory panoramiczne o proporcjach 16:10.

Znaczącym elementem przy wyborze monitora LCD jest rodzaj matrycy. Należy rozróżnić tu matryce: TN (z ang. Twisted Nematic) i IPS (z ang. In-Plane Switching). TN to matryce do zastosowań domowych. Wyświetlają około 262.000 kolorów, mają krótki czas reakcji i są stosunkowo tanie. Charakteryzują je też wąskie kąty widzenia w poziomie i pionie. Matryce IPS znacznie lepiej oddają kontrasty (w tym czerń) i kolory. Dysponują szerszymi kątami widzenia. Matryca IPS wykorzystywana jest często w monitorach do zastosowań profesjonalnych. Wadą jest to wyższa cena.

Czas reakcji matrycy jest parametrem, który wpływa na jakość pracy monitora. Jest to czas potrzebny na zapalenie się i całkowite zgaśnięcie pojedynczego piksela, określany w milisekundach. Obecnie wartość uznawana za bardzo dobrą wynosi 4–8 ms. Animatorom, grafikom i graczom poleca się monitory z czasem reakcji matrycy na poziomie 3–1 ms.

Komfort pracy z monitorem jest zależny od częstotliwości odświeżania obrazu, wyrażanej w ilości odświeżeń w jednostce czasu (na sekundę), mierzonej w Hz .Użytkownik domowy zadowoli się monitorem z częstotliwością odświeżania na poziomie 75–85 Hz, zaś  gracze czy graficy powinni brać pod uwagę wyższe wartości – przykładowo 144 Hz, czy nawet 165 Hz. Dobre monitory LCD zapewniają możliwość podłączenia wielu współpracujących urządzeń, a więc wyposażone w różne złącza. Przed zakupem sprzętu należy zastanowić się, z których będzie się korzystać np. USB, HDMI, DVI. Producenci monitorów dbają o ciągły rozwój w tym obszarze.

Łyżka dziegciu - technologiczne mankamenty monitorów LCD.

Żaden sprzęt nie jest doskonały i nie wszędzie sprawdzi się, jako uniwersalne, doskonałe narzędzie pracy, nauki, czy rozrywki. Dotyczy to także monitorów LCD. Ograniczenia techniczne nie pozwalają  na pełne oddanie czerni, która często jest lekko wyblakła i mglista. Słabszym punktem technologii LCD jest też kontrast. Praca monitora LCD wymusza stałe podświetlanie matrycy na całej jej powierzchni. Monitor LCD będzie gorszym rozwiązaniem dla mocno nasłonecznionych pomieszczeń.  W porównaniu z monitorem LED, monitor LCD dosyć duży i ciężki i żuzywa więcej energii.Zakup monitora to ważna decyzja dotycząca komfortu korzystania z komputera, dlatego też należy ją bardzo dobrze przeanalizować.

HANT dostarcza nowe monitory LCD akich producentów jak: DELL, NEC, IIyama i in. wg parametrów lub niezbędnych funkcjonalności określonych przez przyszłego Użytkownika. Są one często wyposażone  w dodatkowe urządzenia peryferyjne, takie kamera, mikrofon itp.

Jeśli chcesz wybrać monitor LCD dostosowany do Twoich potrzeb, skontaktuj się ze specjalistami i  zapytaj o cenę i dostępność

 

NNie wiesz jakiego notebooka wybrać do domu, szkoły, biura?

Potrzebujesz porady?Napisz: komputery@hant.pl lub zadzwoń: 61 8118059.


« Strona główna


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl