Kamera termowizyjna medyczna

Kamery termowizyjne - zabezpieczeniem przed koronawirusem


Kamery termowizyjne, to urządzenia, które mierzą temperaturę ludzkiego ciała. Instalują je firmy, które dbają o zdrowie swoich pracowników i chcą, aby koronawirus lub inna choroba zakaźna nie przedostała się do przedsiębiorstwa. Jednym z objawów choroby jest wysoka gorączka. Nasze kamery potrafią zmierzyć temperaturę i wyświetlić ją na monitorze, a także mogą przekazać sygnał do dowolnego urządzenia wykonawczego. Najczęściej są to drzwi/bramki, które po wskazaniu określonej temperatury granicznej nie otworzą się, a co za tym idzie osoba z wysoką gorączką nie zostanie wpuszczona na teren firmy. Dodatkowym sygnałem jest informacja dla pracownika o konieczności sprawdzenia i potwierdzenia zasygnalizowanej temperatury tradycyjnym termometrem, i wizyty u  lekarza lub stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

Wariant 1

Medyczna kamera termowizyjna - Rozwiązanie w pełni autonomiczne, do którego podłącza się zewnętrzny monitor (poprzez port HDMI) oraz klawiaturę funkcyjną (bezprzewodową lub przewodową) do sterowania kamerą i ustawiania parametrów pracy.

Kamera oferuje dokładność, która jest nieosiągalna w przypadku tradycyjnych kamer termowizyjnych (z reguły ±2°C), kosztem ograniczonego zastosowania oraz wąskiego zakresu pomiarowego (0 ... 50°C).

Wadą rozwiązania jest konieczność stałego przebywania operatora w pobliżu ekranu monitora, gdzie on  musi kontrolować temperaturę osób pojawiających się w polu widzenia obiektywu.

Zdjęcie poglądowe :  

 


 

Wariant 2  

Autonomiczna kamera termowizyjna - Kamera doskonale nadająca się do dokładnego obrazowania zmian temperatury na powierzchni ciała, która może być wykorzystana zarówno do wykrywania osób z objawami gorączki jak również do innych aplikacji wykorzystujących termowizję (ciągły monitoring temperatury, diagnostyka termiczna budynków itd.).

Kamera wymaga do pracy zewnętrznego urządzenia (komputera, tabletu), na którym zainstalowano oprogramowanie interpretujące uzyskane wyniki pomiarowe.

Połączenie z komputerem może być zrealizowane za pomocą przewodu USB (w standardzie jest wersja 1 metrowa z opcją zamówienia wersji o dł. do 10 metrów / do zestawu dołączam przedłużacz USB o dł. min. 2 metrów) lub konwertera USB -> Ethernet (za pośrednictwem sieci LAN).

Ten model kamery może być stosowany wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz (np. montaż nad wejściem, przy bramkach) poprzez zastosowanie dedykowanej obudowy z podgrzewaczem:

 

Zaletą rozwiązania jest możliwość całkowicie autonomicznej pracy (wykrywanie podwyższeń temperatury bez konieczności ingerencji operatora) oraz sterowanie zewnętrznymi urządzeniami poprzez wbudowane wyjście analogowe 0-10V (np. zewnętrznym sygnalizatorem optyczno - akustycznym) lub opcjonalny moduł wyjść przekaźnikowych (który może być spięty np. z systemem dostępu).

Dodatkowo, kamera współpracuje z wymiennymi obiektywami, które są dostępne w następujących wariantach wykonania:

O18: 18° x 14° / F = 1.1 / 60mK
O29: 29° x 22° / F = 0.9 / 40mK
O53: 53° x 38° / F = 0.9 / 40mK
O80: 80° x 54° / F = 0.9 / 40mK

- - -

 

Jeżeli chodzi o kwestie związane z porównaniem dokładności powyższych rozwiązań (±0.3°C vs ±2°C), dużo bardziej istotne jest zwrócenie uwagi na czułość termiczną (zdolność do wykrywania najmniejszych zmian temperatury).

 

Kamera PI450 jest kalibrowana w czasie rzeczywistym za pomocą przesłony z elementem ciała doskonale czarnego, które pojawia się przed detektorem w z góry ustalonym odstępie czasu (np. co 5 sekund).
Wskazania kamery można dostosować do obiektu mierzonego poprzez regulację emisyjności (oprogramowanie jest pod tym względem bardzo rozbudowane i daje w zasadzie nieograniczone możliwości konfiguracji).

Stabilność temperaturowa (dokładność wskazań) jest taka sama dla całej matrycy detektora (ponad 110 tys. punktów) po każdorazowej kalibracji (automatycznej).

Ponieważ emisyjność skóry będzie praktycznie taka sama w przypadku każdej osoby znajdującej się w polu widzenia systemu, przeprowadzane pomiary będą stabilne i powtarzalne.

Poniższe zdjęcie zostało wykonane przy użyciu kamery z czułością termiczną 100mK (2.5 raza gorszą):


 

Najważniejsze w przypadku kamer jest szybkie i bezinwazyjne zidentyfikowanie osoby potencjalnie chorej (którą bez problemu można wykryć przy użyciu powyższego urządzenia).

 W przypadku wykrycia takiej osoby najlepiej jest powtórzyć pomiar za pomocą medycznego termometru bezdotykowego, zapewniającego dokładność na poziomie ±0.2°C.

 

Nie wiesz jaką kamerę wybrać?

 Skontaktuj się z naszym konsultantem

Napisz: biuro@hant.pl lub

zadzwoń: +48 61 8118059

 

Powrót do strony głównej.


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl