KASA, KASA, KASA...


Kasa fiskalna-jaką jest każdy widzi. Każdy właściciel firmy handlowej stara się odsunąć w jak najdalszą przyszłość moment, w którym będzie musiał z bliska zapoznać się z urządzeniem fiskalnym. Takie nastawienie jest jak najbardziej naturalne. Kasy fiskalne nie są przecież rozdawane za darmo. Chociaż w myśl obecnie obowiązujących przepisów instalacja kas w terminie, przy zachowaniu pewnych warunków dodatkowych, jest premiowana zwrotem połowy jej wartości, to jednak zależnie od wybranego modelu urządzenia poniesione koszty mogą być wysokie. Nikt z nas nie lubi wydawać pieniędzy będących wynikiem ciężkiej codziennej pracy na towar, który nie dostarcza nam bezpośrednich korzyści. Kasa fiskalna jest traktowana jak zło konieczne, stosowanie którego jest wymuszane przepisami podatkowymi. Trudno odmówić racji temu rozumowaniu. Prawda jak zawsze tkwi po środku.

Każdy z użytkowników kas już po krótkim okresie stosowania kas potwierdzi, że także w tego typu urządzeniach tkwią cechy pozytywne, które mogą ułatwiać i przyspieszyć pracę kasjerów, właściciela sklepu, ale tez uatrakcyjnić obsługę Klientów. Wymogi stawiane urządzeniom fiskalnym przez Ministerstwo Finansów są ułamkiem tego, co większość kas potrafi wykonać dla swojego właściciela. Kluczową sprawą jest to, by urządzenie było dobrane właściwie. Parametry kasy powinny być dostosowane do warunków panujących w placówce handlowej. Wiele kas ma charakter uniwersalny i mogą być zastosowane w każdej placówce, bez względu na wielkość i sposób obsługi Klientów, jednak w obecnej dobie możliwe jest zastosowanie kas, których parametry są optymalne dla charakteru sklepu. W początkowym okresie wprowadzania kas fiskalnych w Polsce nie było zbyt wielkiego wyboru. Na rynku występowały w zasadzie tylko produkty importowane, które uzyskały homologację Ministerstwa Finansów. Dostępnych było tylko kilka modeli urządzeń. Ich parametry nie zawsze były w pełni dostosowane do panujących w Polsce zwyczajów i sposobów sprzedaży. Z konieczności więc kasy takie musiały być instalowane w firmach zobowiązanych do rozpoczęcia rejestracji obrotu przy ich pomocy.

Dzień dzisiejszy zdecydowanie odbiega od minionego okresu. Rynek kas fiskalnych jest obecnie bardzo rozbudowany. Każdy handlowiec może wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie dla swojego sklepu, biorąc pod uwagę ponad 200 modeli kas fiskalnych posiadających wymaganą homologację. Taka liczba może spowodować zawrót głowy. Warto wówczas skorzystać z pomocy doświadczonego dealera kas. Poszczególne firmy produkujące lub importujące urządzenia fiskalne w ciągu minionych lat zbudowały dobrze rozwinięte sieci dystrybucji, w których znajdują się lokalni dystrybutorzy znakomicie przygotowani do spełniania potrzeb potencjalnych użytkowników kas. Bazując na informacjach i doświadczeniach zdobytych w trakcie wcześniejszej działalności potrafią oni dostrzec i doradzić, jakie parametry odgrywają znaczenie w konkretnym punkcie sprzedaży. Przedstawiciele poszczególnych producentów i importerów kas obecni są praktycznie w każdym zakątku kraju i dostęp do nich nie powinien stanowić problemu. Wcześniejsza uniwersalność kas jest stopniowo zastępowana przez coraz węższą specjalizację. Możliwe jest obecnie zastosowanie kasy optymalnej do zastosowania na parkingu, w sklepie spożywczym dużej hurtowni czy też pralni.

Znakomicie przyjęły się na polskim rynku drukarki fiskalne- rewolucyjny w pewnym sensie wynalazek, wprowadzony w naszym kraju przez firmy POSNET i ELZAB. Urządzenia te z entuzjazmem przyjęły firmy posiadające placówki handlowe wyposażone w komputery. Polscy producenci i importerzy urządzeń fiskalnych wyciągają wnioski z analizy potrzeb użytkowników kas i wprowadzają na rynek coraz nowsze modele urządzeń, lepiej dostosowane do specyfiki i warunków panujących w punkcie sprzedaży konkretnego rodzaju, do zwyczajów kasjerów, zasad rejestracji sprzedaży - a więc w sposób maksymalny odpowiadające oczekiwaniom użytkowników. Znaczenie poszczególnych rodzajów potrzeb osób korzystających z kas mogą być w różny sposób zhierarchizowane. Często, szczególnie w przypadku zakupu pierwszej kasy dla firmy, najważniejszym wydaje się być to, aby urządzenie było proste, tanie i zapewniało tanią eksploatację. Wynika to przede wszystkim z obaw przed wprowadzeniem nowości, jaką zdaje się być urządzenie fiskalne.

W późniejszym okresie okazuje się, że zainteresowanie użytkowników przesuwa się na bardziej szczegółowe ewidencjonowanie sprzedaży poszczególnych asortymentów towarów, co wymaga zastosowanie kas o większej pojemności PLU, z możliwością podłączenia dodatkowych urządzeń (waga elektroniczna- np. marki BIZERBA, CAS, DIGI, ELZAB lub MEDESA;  czytniki kodów kreskowych- np. DATALOGIC, HONEYWELL, MOTOROLA lub ZEBEX itp.) . Wiąże się to także z coraz większą świadomością właścicieli placówek handlowych, że urządzenia w większym stopniu ułatwiające pracę kasjerów usprawniają obsługę klientów. Sprzedawcy, którzy mniej czasu poświęcą np. na liczenie towaru, szybciej przeprowadzą inwentaryzację, sklep wcześniej zacznie realizować cel, dla którego został stworzony- zaspakajanie potrzeb kupujących i przynoszenie zysku sprzedawcy. Wiedza potencjalnych użytkowników kas fiskalnych na ich temat jest dziś znakomita. Zakup urządzenia fiskalnego w coraz mniejszym stopniu jest związany z przypadkowym wyborem. Wszyscy wiedzą, że warto uczyć się na błędach (najlepiej cudzych), przy instalacji kas warto więc skorzystać z wiedzy i doświadczeń nagromadzonych w minionych latach zarówno przez właścicieli firm, które zastosowały kasy we wcześniejszym okresie oraz przez terenowych dystrybutorów, którzy w praktyce obserwują zainstalowane przez siebie kasy. Zapobiegnie to ewentualnym rozczarowaniom, zwłaszcza, że zainstalowane kasy powinny być używane w okresie nie krótszym niż 3 lata od daty uruchomienie modułu fiskalnego. Wybierając kasę, jej właściciel decyduje się na swego rodzaju związek, który podobnie jak małżeństwo, powinien być sympatyczny i zapewniać mu jak najwięcej korzyści i przyjemności - w tym przyjemność kasowania ...

Autor: Andrzej Kurowski


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl