Gdy telewizor przestaje odbierać programy analogowe… czyli

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce.

 

Co to jest DVB-T?

DVB-T to nowoczesny standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do końca 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową, czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora. Niestety odbiór telewizji cyfrowej nie będzie możliwy przy użyciu telewizorów starszej generacji bez zastosowania dodatkowych urządzeń. Takimi urządzeniami są tunery DVB-T. Nowoczesne telewizory nie wymagają użycia żadnych dodatkowych elementów.

Jakie są korzyści z zastosowania DVB-T?

Większa liczba kanałów

Nadajniki dzięki emisi cyfrowej mogą transmitować równocześnie większą ilość programów telewizyjnych w obrębie jednego kanału.
Obecnie (przy wykorzystaniu telewizji analogowej) na jednym kanale możemy oglądać tylko jeden program.
W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy o wysokiej rozdzielczości, czyli w jakości HD.

Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy "śnieżenia" czy "odbić", które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska po prostu nie występują.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje

Wyższa jakość przesyłanych treści to nie wszystko. Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje dodatkowe funkcje, które zwiększają wygodę
i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG
to elektroniczny przewodnik po programach, dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać - kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

PVR
- Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany. Po przerwie możemy wznowić oglądanie "zatrzymanego" programu od miejsca zatrzymania- żaden fragment ulubionego programu nie zostanie pominięty, gdy odejdziemy od telewizora, aby zaparzyć sobie herbatę.

VoD
telewizja cyfrowa daje również możliwosć skorzystania z usługi "Video na życzenie" czyli wirtualnej wypożyczalni filmów
i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli - tak jak film na płycie DVD (w Polsce ta usługa nie jest jeszcze dostępna).


Jakie programy telewizyjne będzie można odbierać?

Obecnie rozpoczął się etap przejściowy cyfryzacji telewizji. Równocześnie z nadawaniem telewizji analogowej uruchamiane są multipleksy cyfrowe.


MUX 1 Uruchomienie tego multipleksu rozpoczęło się w grudniu 2011.
Obecnie multipleks zawiera kanały:
TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (regionalna),
Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka


Telewizja Polska po osiągnięciu pełnego zasięgu multipleksu 3 zwolni zajmowane w tym multipleksie kanały na rzecz innych nadawców.


MUX 2 Przeznaczony dla nadawców komenrcyjnych:
Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2,
TVN 7, Polsat Sport News


MUX 3 Przeznaczony dla Telewizji Polskiej obecnie:
TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (regionalna),
TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia

Obecnie wszystkie kanały DVB-T w ramach multipleksów 1,2,3 są bezpłatne.

Terminy włączania nadajników naziemnej telewizji cyfrowej są różne dla różnych regionów Polski. Dokładny harmonogram jest dostępny tutaj.

 

 

« Tunery naziemnej telewizji cyfrowej

 

 


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl