Opis działania technologii dotykowej IntelliTouch / IntelliTouch Plus *)

 

Jak działa IntelliTouch / IntelliTouch Plus?

Ekrany IntelliTouch zalicza się do grupy ultradźwiękowych ekranów dotykowych (SAW). W ofercie Elo technologia IntelliTouch funkcjonuje od 1987 roku.

Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania ekranu nie wpływają na dotyk), precyzyjne odwzorowanie pozycji dotyku, wysoka transmisja światła panela LCD (przezroczystość 95%), automatyczna korekta czułości (precyzyjnie działa przy małym i średnim zabrudzeniu), nie ulega rozkalibrowaniu.

Wady: obsługa wyłącznie miękkim przedmiotem pochłaniającym ultradźwięki (palec, gumka ołówka, dedykowany rysik itd.), krople cieczy lub inne gęste zabrudzenia zakłócają pracę ekranu (należy ekran wyczyścić, żeby poprawnie działał),

Uwaga: technologia dotykowa IntelliTouch Plus nie jest wspierana natywnie przez jądra systemy Linux.

Budowa ekranu

Obszar roboczy ekranu wykonany jest z czystego szkła. W brzegach ekranu znajdują się przetworniki emitujące i odbierające ultradźwięki oraz serie zespolonych z szybą generatorów odbić ultardźwiękowych.

Przetworniki oraz generatory odbić są ukryte pod obudową monitora, przez co nie jest możliwe ich  zalanie, uszkodzenie itd.


Uwaga:
Krople cieczy płynące po ekranie wzbudzają dotyk, przez co technologia IntelliTouch nie jest zalecana do pracy w środowiskach narażonych na otwarte ciecze.

Opis technologii dotykowej IntelliTouch

Sposób działania
1. Przetworniki emitują i odbierają fale ultradźwiękowe, które za pośrednictwem generatorów odbić są rozpraszane po ekranie w dwóch osiach: X i Y.

2. Dotknięcie ekranu powoduje pochłonięcie części fal i tym samym powstaje cień fali ultradźwiękowej.

3. Kontroler ekranu dotykowego dokonuje odczytu z informacji przekazanych przez przetworniki i porównuje wyniki z cyfrową mapą odbić zaprogramowaną w kontrolerze.

4. Wynikiem porównania jest precyzyjna informacja o miejscu dotknięcia ekranu, która w formie cyfrowej przekazywana jest do komputera
 
Sposób działania technologii dotykowej Intelli Touch

Różnice pomiędzy IntelliTouch Plus i IntelliTouch

Wersja IntelliTouch Plus działa w trybie dual-touch (potrafi jednocześnie rozpoznać dwa punkty dotyku), nastomiast wersja IntelliTouch rozpoznaje jednocześnie tylko pojedynczy dotyk.

Tryb dual-touch jest wykorzystywany m.in. w systemie Microsoft Windows 7, gdzie za pomocą tzw. "gestów" wykonywanych dwoma palcami na ekranie wywoływane są odpowiednie funkcje systemowe (np. powiększanie obrazu, obracanie obiektów, przewijanie stron internetowych itd.).

*)Charakterystykę i opis działania technologii dotykowej IntelliTouch opracowano na podstawie danych dostarczonych przez firmę POSNET S.A.

 

Kontakt z naszymi konsultantami:

e-mail: biuro@hant.pl, tel. +48 61 8122954, +48 61 8118056 do 59, fax +48 61 8118055


« Terminale dotykowe w ofercie HANT

« Monitory dotykowe w ofercie HANT


P.U.H. HANT
ul. Brzoskwiniowa 30
62-095 Murowana Goślina

tel. 61/811 80 58
61/811 80 59
61/812 29 54
fax. 61/811 80 55
mail:biuro@hant.pl